PortablePortable(Kurulumsuz) Program Nedir?
"Portable" kelimesini, Türkçe olarak taşınabilir, portatif gibi kelimelerle ifade edebiliriz. "Portable Program" dediğimizde ise aklımıza "Windows işletim sisteminde çalışan ve herhangi bir kurulum aşaması gerektirmeyen yani kurmadan doğrudan çalıştırabileceğimiz program" ifadesi gelmelidir.
Neden Portable Program Kullanmalıyım?
Bilgisayarınızda sürekli kullandığınız programlar var ve kendi bilgisayarınızdan uzak olduğunuz bir yerde bu programlara ihtiyacınız oldu. Bu durumda ne yaparsınız? Eğer kullandığınız bilgisayarda internet bağlantısı varsa ihtiyacınız olan programı indirip kullanabilirsiniz, ama programı bilgisayarınızdaki gibi istediğiniz kişisel ayarlarda olmayacaktır. "Neyse bu önemli değil işimi böyle görüyor" diyelim ve devam edelim. Peki ya internet bağlantısı yoksa o program olmadığı için işiniz ertelenecek yada hiç olmayacak.
Bu gibi durumlarda elinizde bir USB bellek ve içinde kullanacağınız programın taşınabilir hale getirilmiş bir sürümü varsa ve üstelik portable yapılırken tüm ayarları da istediğiniz gibi yapılmışsa artık her bilgisayar, kendi bilgisayarınız gibi olacaktır. Kısaca "İsviçre çakınız" her daim yanınızda.
Programları Portable olarak Kullanmanın Yararları Nedir?
 • Her yerde tam istediğiniz gibi ve hazır haldedir.
 • Kullanmak için sadece çalıştırmak yeterlidir.
 • Bilgisayara kurulmayıp taşınabilir aygıtlar(USB Bellek, Harici Diskler vs.) üzerinden çalıştırıldığından bilgisayarda kalıntı bırakmaz.Bazıları bıraksa da bilgisayarı yavaşlatacak kalıntılar değildir.
 • Açılış diskinde ve Kayıt Defterinde kayıtlı olmayacağından bilgisayarı yavaşlatmaz.
 • ve dahası ...
Portable Program Nasıl Yapılır?
 • VMware ThinApp ile Portable Program Yapımı
"Setup Capture.exe" dosyasını çalıştırıyoruz ve aşağıdaki resme tıklayıp adımlara göre devam ediyoruz.
Giriş


Portable Program Platformları
  • Liberkey  LiberKey programı işinize yarayabilecek her türden programı kategorilendirerek aynı anda indirmenize olanak tanıyan kullanışlı ve başarılı bir yazılım.
  Programın indirme listesinde bulunan 600'e yakın uygulamadan istediklerinizi anlık olarak güncel bir şekilde bilgisayarınıza kolaylıkla kurabilirsiniz.
  Otomatik olarak güncellemeleri tarayan ve durumdan sizi haberdar eden bu kullanışlı programa her an ihtiyacınız olabilir.
  Türkçe Dil desteği mevcuttur.

  • PortableApps.com Platform


  Portable apps Suite, USB bellek için ücretsiz bir araç koleksiyonudur .
  Portable apps Suite; Mozilla Firefox Tarayıcı, Open Office, GAIM (Instant Messenger), ajanda (Mozilla Sunbird), bir e-posta istemcisi (Mozilla Thunderbird) ve daha birçok önemli ve yararlı programları içermektedir. Kendi PC niz dışında başka PC kullanmak zorunda olduğunuzda gereken temel araçlar.
  http://portableapps.com/

  Hazır platformlar yerine AutoPlay Media Studio gibi programları kullanarak kendi tasarımınızla bir platform da yapabilirsiniz. İlerde belki bir tane yapar paylaşırım.

  1 yorum:

  1. Portable apps Suite Kendi portable exe lerimizi ekleyebilirmiyiz.

   YanıtlaSil

  Yorum yazarken düzgün bir Türkçe kullanmaya özen gösteriniz.
  Sorularınızı ilgili konuda ya da İletişim kısmından sorunuz.