Katılımsız


Katılımsız Program Nedir?
Katılımsız kurulum; kullanıcı müdahalesi olmadan, kendiliğinden yüklenen otomatik kurulumlardır. Katılımsız kurulum için hazırlanan dosyanın sadece çalıştırılması yeterlidir, size kuruluma dair hiçbir soru sorulmayacaktır, programın yüklenmesi otomatik olarak yapılacaktır.
Katılımsız kurulumlar script, ek komutlar, çok çeşitli parametreler kullanılarak normal kurulum işlemlerinin (adımlarının) önceden tanımlanması ile oluşturulur. Bu noktada normal program kurulumunda tarafınızdan yapılacak tüm adımlar-işlemler katılımsız kurulumda önceden belirlendiği için kurulum kendiliğinden tamamlanır.
Neden Katılımsız Kurulumları Tercih Etmelisiniz?
 • Katılımsız Kurulumların Kullanımı Çok Basittir.İndirdiğiniz dosyayı sadece iki kere tıklamanız programın kurulumu için yeterlidir. Ne tür bir program olursa olsun tüm Katılımsız Kurulumlar aynı şekilde kurulmaktadır.
 • Katılımsız Kurulumları Herkes Kullanabilir, Herkes Program Kurabilir.Katılımsız Kurulumları her düzey bilgisayar bilgisine sahip kullanıcı kurabilir. Bilgisayar bilgisi, program kurulum bilgisi hiç olmayan kişilerin bile artık ihtiyaçlarına uygun programları kendileri zahmetsizce kurabileceklerdir.
 • Katılımsız Kurulumlar Tam Sürümdür.
 • Katılımsız ile tanıştıktan sonra site site dolaşıp, crack, keygen, seri no vb.. aramanıza gerek kalmayacak.
 • Katılımsız Kurulumları Tercih Ederek Zaman Kazanın.Katılımsız Kurulumları tercih ederek site site dolaşarak program aramak, programları tam sürüm yapmak için seri no, crack, yama (patch) aramak için uğraşmayın. Siz de Katılımsız kullanın, program aramak ve kurmak için harcadığınız zaman kendinize kalsın. Sadece tıklayın programınız kurulsun.
 • Kolay Kurulan Tam Sürüm Oyunların Keyfine Varın.Katılımsız Kurulumlar sadece programlar için değil; oyunlar, işletim sistemleri de katılımsız kurulum haline getirilebilir.
Sizlere sadece iki kere tıklamak kaldı…
Çoktan Seçmeli Kurulumlar Oluşturma İmkanı
Katılımsız olarak hazırlanmış programları Windows Post-Install (WPI) ve AutoPlay Media Studio (AMS) tarzı programlarla toplu kurulum veya çoktan seçmeli kurulum paketleri hazırlama imkanına da sahip olabilirsiniz. Kurmak istediğiniz programları bir defa da seçerek hepsinin ardarda kurulmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle İşletim sistemi kurulumu sonrası toplu program kurulumların da hem zamandan kazanmış olursunuz hemde bir sürü angarya işten sıyrılmış olursunuz.
Programlar nasıl Katılımsız Yapılır?
Katılımsız program yaparken birçok yöntem kullanılır. Bu yöntemler, katılımsız yapılacak programın bazı özelliklerine göre değişim gösterir. Bir program birden fazla yöntemle yapılabiliyorsa en iyi yöntemi belirlemek gerekiyor. Benim izlediğim yol aşağıdaki şemadaki gibidir.


Kendi deneyimlerime göre SFX yaparken 7zip, WinRAR dan daha önce gelir. Bunun birkaç sebebi var. Öncelikle uygun ayarlarla 7zip genellikle daha küçük boyutlu dosyalar hazırlıyor. Diğer bir sebep, Kurulumu yardımcı bir uygulama kullanmadan(autoit, cmd, bat dosyası vs.) işletim sistemi mimarisine uygun olarak yaptırabilme.

Katılımsız Program Yapma Yöntemleri

Video Anlatım
Arşiv: Şifresiz
Boyut: 4.89 MB
MD5: 02272A78605B9C2764DC56ED4A89CC47
 • EMCO MSI Package Builder ile Yeniden Paketleme

Video Anlatım
Arşiv: Şifresiz
Boyut: 5.14 MB
MD5: 373C6114E4D9E29844D07F75CB4C4C56
 • InstallShield ile Paketlenmiş Programların Katılımsız Yapıma

Resimli Anlatım

InstallShield programı ile paketlenmiş programları Katılımsız olarak kurdurmak için aşağıdaki resimli anlatımdaki adımları sırayla uygulayın.
#Başlat/Çalıştır'ı açın ve Installshield ile paketlenmiş programımızı aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi Çalıştır penceresinin üzerine sürükleyin.dosyanızın tam yolu girilecektir.Bu girişe -r parametresini ekleyip Tamam'a tıklayın. Programımız normal kurulum olarak devam edecektir. (Bu işlemi cmd dosyası ile de yapabilirsiniz.) Kurulum sırasında çıkan seçenekleri (Kurulum yeri, kısa yol vs...) istediğiniz şekilde belirleyip devam edin.
Not: Kurulum sonunda "Bilgisayarı Yeniden Başlat" gibi bir seçenek varsa yeniden başlatmayın.


#Kurulum tamamlandıktan sonra Windows klasöründe setup.iss dosyası oluşacaktır.Windows klasöründe arama yaptırıp kolayca bulabilirsiniz.İlk adıma geçmeden, daha önce Windows klasöründe setup.iss dosyasının olmamasına dikkat edin.
Oluşan setup.iss dosyasını bir klasöre taşıyın. Örnek olarak install adında bir klasör oluşturuyorum.

#Kurulum dosyamız ve setup.iss dosyasının bulunduğu install klasörünü Winrar ile sfx yapıyoruz.
#SFX yaparken Çıkardıktan sonra çalıştır bölümüne;
Kurulum_Dosya_Adi.exe /s /a /s /sms /f1install\setup.iss yazıyoruz.

#Artık oluşturduğumuz sfx dosyasını çalıştırarak programımızı katılımsız olarak kurdurtabiliriz.
 • Autoit ile Katılımsız Yapımı
Autoit, Windows işletim sistemlerinde işlemleri otomatikleştirmek için geliştirilen bir programlama dilidir. Bu özelliğinden dolayı katılımsız kurulum yapımında bazen yardımcı olarak bazen de doğrudan kullanılır.
Kullanımında sabit bir kullanım şekli yoktur yani katılımsız yapılacak programa göre autoit kodları da değişiklik gösterir. Daha iyi anlamanız açısından örneklerle anlatıma devam edeceğim.
#Dosyaları script içine alma
FileInstall("Setup.exe",@TempDir&"\$.tmp",1);
Setup.exe dosyamızı Autoit Scripti içine FileInstall komutu ile alıyoruz. Autoit scripti derlenip çalıştırıldığında Setup.exe dosyasını Windows Temp klasörüne $.tmp adıyla çıkarır. Kodun sonundaki 1 değeri, çıkarma dizininde aynı ada sahip dosya varsa üzerine yazmamızı sağlar. Bu şekilde komutu alt alta çoğaltarak script içine alacağımız tüm dosyaları ekleyebiliriz.
#İşletim Sistemi mimarisine göre kurulum yaptırma
If @OSArch = "X64" Then
  FileMove(@TempDir&"\$$.tmp",@TempDir&"\7zp.msi" ,1);
  ShellExecuteWait(@TempDir&"\7zp.msi",$msiparameter, @TempDir, "open", @SW_HIDE);
Else
  FileMove(@TempDir&"\$.tmp",@TempDir&"\7zp.exe" ,1);
  ShellExecuteWait(@TempDir&"\7zp.exe",$exeparameter, @TempDir, "open", @SW_HIDE);
EndIf
@OSArch işletim sistemi mimarisinin değerini alır. Kodun göndereceği değerler: "X86", "IA64", "X64"
FileMove komutu FileInstall ile çıkarılan dosyayı çalıştırılacak dosya şeklinde(.exe, .msi vs.) taşır. Doğrudan FileInstall komutu ile de yapılabilirdi ama bu şekilde yaparak $$.tmp adlı dosyalar bazı durumlarda farklı amaçlar için kullanılabilir.
ShellExecuteWait komutu ile programımızı çalıştırıyoruz. Alternatif olarak RunWait komutu da kullanılabilir. Bunların dışında ShellExecute ve Run komutları da var fakat Wait eklenmiş kod çalıştırılan dosyanın işleminin bitmesini bekler. Özellikle parametreli temiz kurulumlarda kullanılır.
$msiparameter ve $exeparameter değerleri önceden belirlenmiş sabitlerdir.
#Dosya kopyalatma/taşıma
FileCopy(@TempDir&"\$i1.tmp",@ProgramFilesDir&"\AIMP3\Icons\Aqua.dll" ,1);
FileMove(@TempDir&"\$i2.tmp",@ProgramFilesDir&"\AIMP3\Icons\Spider_v1.0.dll" ,1);
FileMove(Taşıma) ve FileCopy(Kopyalama) komutlarının herikisini de kullanabiliriz. Kullanım amacı örnek kodda görüldüğü gibi kurulan programa ek özellik kazandıracak bir dosya da olabilir, bir lisans dosyası ya da dil dosyası da olabilir. @TempDir&"\$i1.tmp" konumundaki dosyayı @ProgramFilesDir&"\AIMP3\Icons\Aqua.dll" konumuna taşıyor/kopyalıyoruz. Kodun sonundaki 1 değeri, hedefte aynı ada sahip dosya varsa üzerine yazmamızı sağlar. Hedefte belirtilen dizinin olması gerekir yoksa işlem gerçekleşmez. @ProgramFilesDir&"\AIMP3\" konumunda "Icons" klasörü olmasaydı dosya kopyalanmayacaktı ya da taşınmayacaktı. 1 değerini 8 yaparsak klasör bulunmasa da otomatik oluşturulup işlem yapılır. Hatta 8+1= 9 da yapabiliriz.
FileCopy(@TempDir&"\$i1.tmp",@ProgramFilesDir&"\AIMP3\Icons\Aqua.dll", 9);
#Kayıt Defteri girdisi ekletmek
ShellExecuteWait(@WindowsDir&"\regedit.exe","/s regdosyasi.reg", @TempDir, "open", @SW_HIDE);
komutu ile kayıtlı bir reg dosyasını çalıştırabileceğimiz gibi RegWrite komutu ile de kayıt defterine girdi ekleyebiliriz.
RegWrite('HKEY_CURRENT_USER\Software\7-Zip','Lang',"REG_SZ",'tr');
RegWrite('HKEY_CURRENT_USER\Software\7-Zip\Compression','Level',"REG_DWORD",0x00000005);
#INI dosyasına veri girdirme
IniWrite(@AppDataDir&"\AIMP3\AIMP3.ini","Skins","Skin","ALFA v.1.2.acs2");
Örnekte @AppDataDir&"\AIMP3\AIMP3.ini" dosyasının "Skins" bölümündeki(section) "Skin" anahtarına "ALFA v.1.2.acs2" değerini girdiriyoruz.
Autoit ile katılımsız yapımında buraya kadarki bilgiler katılımsız yaparken genelde yardımcı amaçla kullanılan bilgilerdi. Şimdi ayrıntılara geçelim.
#Pencere takibi ile kurulum yaptırma
Burada yaptığımız işlem kısaca normal kurulumun aşamalarındaki pencereleri komutla tanıyıp istenilen pencerede istenilen işlemi yaptırmaktır. Yine örneklerle anlatalım.
İlk olarak AutoIt programının içinde gelen AutoIt Window Info uygulamasını çalıştıralım ve Katılımsız yapacağımız dosyamızı çalıştıralım.(GOM Player'ı seçtim).
AutoIt Window Info dan Finder Tool kısmındaki şekle farenin sol tuşu ile basılı tutup kurulum penceresinde kurulumun ilerlemesi için gerekli pencere öğesinin üzerine gelip bırakalım. Pencerenin bilgileri AutoIt Window Info da görünecek. Bu bilgileri kullanarak pencere üzerinde işlem yaptıracağız. AutoIt Window Info uygulaması bizim için sadece yardımcı bir araç olacak.
Kullanacağımız bilgiler Title(Pencere Başlığı), Button2, ID(Öğe kimliği), Text(Tıklancak öğede yazan metin), Position(öğenin konumu). Şimdi Komutlara geçelim.
$opacity = 5;
$title1 = "GOM Player Setup";
$text1 = "&Next >";

FileMove(@TempDir&"\$.tmp",@TempDir&"\gominstall.exe" ,1);
BlockInput(1);
Run(@TempDir&"\gominstall.exe");

;Adım-1
WinWaitActive($title1, $text1);

WinMove($title1, $text1,@DesktopWidth,10);
WinSetTrans($title1, $text1, $opacity);

ControlClick($title1,$text1, 1);
ControlCommand($title1,$text1,"Buton2","Check", "");
Send("{ALTDOWN}n{ALTUP}");
İlk olarak komutların içinde sık kullanacağımız sabitleri AutoIt Window Info uygulamasından alalım.($title1 ve $text1). Bunu yapmak zorunda değilsiniz bunu yapmamın amacı komut yazarken kolaylık olması.
FileMove komutu ile çalıştıracağımız dosyamızı taşıyalım.(FileInstall komutu ile script içine almıştık)
BlockInput(1) komutu ile kuruluma müdahale olmaması için fare ve klavyeyi kilitleyelim.(Ctrl+Alt+Delete tuş kombinasyonu çalışır) 1 değeri kilitler işimiz bitince 0 yapıp fare ve klavyeyi kullanıma açacağız.
Run komutu ile dosyamızı çalıştıralım.(ShellExecute da kullanılabilirdi)
WinWaitActive komutu ile çalıştırdığımız dosyanın penceresinin gelmesini bekleyelim.Belirtilen pencere başlığı ve metne sahip pencere gelene kadar altındaki komutlar işlemez. Bu yüzden pencere başlığı ve metnini doğru aldığımızdan emin olalım. Komut aşağıdaki gibi olsaydı;
WinWaitActive($title1, $text1,10);
pencerenin gelmesini bekler ama 10 sn geçtikten sonra altındaki komutlar çalışmaya başlar. başlık ve metin doğruysa sorun yok ama yanlışsa hata verir donar kalır.
Pencereyi algıladı ve kurulurken pencere görünmesin istiyoruz bunun için ya pencenin saydamlığını değiştiririz ya da pencereyi görünmeyen bir yere taşırız.
WinMove komutu ile pencereyi taşıyabiliriz. X,Y koordinatlarını belirleriz. X için @DesktopWidth yani ekran çözünürlüğünün X koordinatını Y için ise herhangi bir şey belirleyebilirsiniz. X ile pencere ekran dışına çıktı zaten.
WinSetTrans komutu ile pencere görünürlüğünü belirleyebiliriz. komuttaki $opacity sabiti 0 ile 255 arasında bir değer alır. 0 yaparsanız tamamen görünmez olur bu durumda pencereyi algılama da sorun çıkabilir. 0 dan büyük bir değer girmeniz önerilir. 255 ise tam görünürlük olur.
Şimdi öğeyi işletelim. Bunun için birden çok komut seçeneğimiz var. Eğer pencere öğesi klavye kısa yolu destekliyorsa(Pencere etkin iken Alt tuşuna bastığınızda öğe metninde altı çizili harf varsa)
Send komutu ile pencereye komut gönderebiliriz. Normalde pencere açıkken Alt+kısa yol tuşu ile öğe işletilir aynı işi autoitte yaptırıyoruz.Örnekte Next metinin N harfi, Alt+N tuş kombinasyonunu yaptırıyoruz. AutoIt Window Info uygulamasından aldığımız sabitte de o harfin başında&karakteri var. Bu karakter ipucu olsun.
ControlClick komutu ile öğeye tıklatabiliriz. Pencerede sırasıyla başlık, metin, öğe kimliğini arar ve işlemimizi(tıklama) gerçekleştirir.
Control Command komutu ile de benzer şekilde işlem yaptırabiliriz. Burada buton vardı o yüzden "Check", "" olarak yazdık onay kutusu, radio buton vs olsaydı seçimi kaldırmak isteyebilirdik. O zaman "UnCheck", "" kullanabiliriz. Örnek olarak;
AVG toolbar(araç çubuğu) kurulmaması için resimdeki pencerede Next butonuna tıklatmadan önce üstteki onay kutusundan seçimi kaldırmam gerekli.
Bunun için şu komutu kullanıyorum.($title ve $text AutoIt Window Info uygulamasından alıyoruz.)
$title = "GOM Player Setup";
$text = "Improve my Internet protection with the AVG toolbar. Set, keep and";
ControlCommand($title, $text , "Button4","UnCheck", "");
Yukarıdaki komutlarda olmayan ama ek bir öğe işletme yöntemi daha var.
Öğe konumunu göstererek tıklatma
;Pencere konumunu X,Y olarak alalım. X, $pos[0] ve Y, $pos[1] olarak komuttan döner.
$pos=WinGetPos($title1);
;Butonun konumu belirleyip sol tıklatalım.
MouseClick("left", $pos[0]+362, $pos[1]+364);
Butonun konumunu nasıl belirleyeceğiz? Koddaki 362 ve 364 nereden geliyor? Bu soruların cevabına gelirsek;
AutoIt Window Info uygulamasından Pencerenin konumunu ve fare tıklayacağımız öğenin üzerindeyken farenin konumunu alalım. fare konumundan pencere konumunu çıkarırsak farenin pencere içindeki konumunu belirlemiş oluruz. Bu değerlere pencere konumu eklenince öğenin ekrandaki konumunu elde ederiz. Her pencere için tıklanacak öğenin konumunu bu şekilde alıp tıklatabiliriz.
BlockInput(0) komutunu pencere işlemleri bitince sakın unutmayın.
Kurulumun ilk aşaması(İlk pencere için) bu komutlarla yaptık diğer aşamaları da benzer şekilde yaparız. Örnek bir autoit script dosyası vereceğim. O dosyadaki kodları incelediğinizde anlattıklarımı daha iyi kavrayabilirsiniz.
Autoit ile kodlama biliyorsanız bu anlattıklarımı büyük ihtimalle biliyorsunuzdur.
Önemli Uyarı: ControlClick ve ControlComand komutlarını kullanırken şu konuya dikkat edin. Bazı programlarda kurulum dosyası her çalıştığında tıklanacak öğenin kimliği(ID değeri) değişebiliyor. Böyle bir durum varsa bu komutları tercih etmeyin.
Başka bir husus öğenin kısa yol tuşu bazı durumlarda çalışmayabiliyor bunu deneyerek öğrenebilirsiniz.
Bazı programlarda kurulum aşamalarının sayısı değişebiliyor.(program kurulu ise veya başka bir sebepten dolayı) Bu durumda WinWaitActive komutunu If koşul ifadesi ile kullanmanız doğru olacaktır yoksa hiç gelmeyecek bir pencereyi bekler durur.
Son olarak örnek bir kurulum scripti veriyorum. GOMPlayer Autoit Script

Katılımsız Kurulumla ilgili Yardımcı Bilgiler
 • Program Dosyasını Autoit scripti içine alıp Katılımsız Kurdurma
Bu işlem ayrıca bir yöntem olarak değerlendirilir mi bilmiyorum ama katılımsız yaparken kullandığım bu işlemi kısaca anlatmaya çalışayım.
Katılımsız yapacağımız program dosyamızın parametresi varsa veya yeniden paketleyip Winrar ile sfx yaptıysak, bu dosyayı autoit scriptinin içine alıp kurarken Windows'un geçici klasörüne çıkartıp dosyayı parametre ile veya doğrudan çalıştırmasını sağlayabiliriz. Peki bu işlem bize nasıl bir fayda sağlayacak? Şimdi bunu açıklayalım.
Dosyayı Autoit scripti içine alıp işlem sonunda oluşan dosyamızın künyesine kendi bilgilerimizi yazarak kimin yaptığını gösterebiliriz.
Program kurulumundan sonra yapılacak bazı işlemleri autoit scriptinde kodlayarak işimizi kolaylaştırabiliriz.Örneğin programı scripte kurdurduk ve sonra lisans işlemini de sessiz yaptırmak istiyoruz (dosyayı belirtilen dizine göndermek, Kayıt Defterine girdi eklemek, Kurulumdan sonra program otomatik açılıyorsa sonlandırmak yada kurulumdan önce kurulumu engelleyen bir işlemi sonlandırmak gibi.) Başka işlemlerde yapılabilir tabi.
Kurulumdan sonra Sistem tepsisinde bilgi baloncuğu olarak, splash ekranı olarak hatta sesli bilgi verme işlemleri için Autoit scriptinden faydalanabiliriz.
Bu anlattıklarımı zaman bulup video olarak daha sonra göstermeye çalışacağım.Şimdilik sadece kodları vereyim.
Dosyayı Script içine alıp Kurdurma
;Setup.exe dosyamızı Autoit Scripti içine alıyoruz
FileInstall("Setup.exe",@TempDir&"\$$.tmp");
; Dosyamızı Windows'un geçici klasörüne temp.exe olarak çıkarıyoruz.
FileMove(@TempDir&"\$$.tmp",@TempDir&"\temp.exe" ,1);
;Çıkardığımız dosyayı çalıştıralım. Kurulum bitene kadar diğer kodları işlemez.
RunWait(@TempDir&"\temp.exe "/S");
Kodlarda kırmızı renkle yazdığım /S bir parametredir. Sizin katılımsız yapacağınız programın parametresi ne ise dosya adından sonra bir boşluk bırakıp onu yazın. Başka bir ipucu olarak 1. ve 2. satırdaki script içine alma ve geçici klasöre çıkarma işlemlerinin kodlarını tekrarlayarak birden fazla dosyayı script içine alıp dosyayı belirlediğiniz dizine çıkarabilirsiniz. İlk olarak dosyaları script içine alma kodlarını yazın.
İşlem Sonlandırma ve Bilgi Verme Scriptleri
; Bu komutu kurulumdan sonra program otomatik açılıyorsa kullanabilirsiniz. X.exe sonlandırılacak programdır.
ProcessClose("X.exe");
; Kurulumdan sonra program anasayfasını mı açıyor? bu kodu kurulum sonuna ekleyin.Diğer web tarayıcıları da ekleyin tabi.
ProcessClose("firefox.exe");
Sistem Tepsisinde Bilgi Baloncuğu
opt("TrayMenuMode", 1);
; Görünecek simgenin tam yolunu girin.ico yada exe dosyası olabilir.Bu kodu kullanmak için alttaki kodda simge noyu 4 yapın.
TraySetIcon("Simgenin tam yolu");
; Görünme süresini sn olarak girin, simge no 1=Bilgi iconu, 2=Uyarı iconu, 3=Hata iconu 4=özel simge
TrayTip("Başlık", "Mesaj", görünme süresi, simge no);
; 5 saniye bekletelim, saniyex1000
Sleep(5000);
;Paketle işimiz bitti Geçici dosyaları silebiliriz.
FileDelete(@TempDir&"\temp.exe");
Bu kodlarıda fazladan ekleyebilirsiniz.
FileDelete(@TempDir&"\*.exe");
FileDelete(@TempDir&"\*.msi");
; İşimiz bitti scripti sonlandıralım.
EXIT
3 satırda simge no 4 değilse 2 satırdaki kodu yazmanıza gerek yok.
Sesli Bildirim için wav biçimli ses dosyasını script içine alıp şu kodla sesi çalın.
;Bu koddan sonraki kodların sesin çalınması bitene kadar işlememesi için 0 değerini 1 yapın.
SoundPlay(@TempDir&"\ses.wav",0);
 • 7z SFX Builder Kullanımı
7-Zip ile katılımsız yapmayı oldukça kolaylaştıran bu programı nasıl kullanacağınızı temel düzeyde resimli olarak anlatmaya çalışacağım. Program Sekmelerle adım adım hazırlandığından bende anlatımı adım adım yapacağım.
Adım-1
İlk evrede Üzerne Yazma Modu bölümününden Tüm dosyaların üzerine yaz seçeneğini seçiyoruz. Çünkü ayrıştırmadan önce aynı isimde dosya varsa ve yeni dosyayı üzerine yazdırmadıysak çalışacak dosya eski dosya olacaktır ve bizim yapmak istediğimiz bu değil. Peki böyle bir seçenek niye var derseniz; Bu program katılımsız yapmanın yanında aynı zamanda otomatik arşiv çıkarmak için de kullanılıyor. Sadece eski dosyaların üzerine de yazmak isteyebiliriz. Amacımıza göre seçenek değişir. Bizim amacımız katılımsız yapmak.
Arayüz Moduna geçelim. Burada 3 seçeneğimiz var Tüm arayüzü gösterebileceğimiz gibi tamamen de gizleyebiliriz, çalışırken hiçbirşey görünmez. Ya da kısmi olarak gösterebiliriz. Ayrıştırma sırasında işlemden vazgeçilmesini istemiyorsanız Cancel yani vazgeç butonunu göstermeyebiliriz. Bu bölümün kurulum açısından kritik bir önemi yok. Kişisel tercihim Vazgeç butonunun devredışı olmasıdır.
Ayrıştırma Dizini oluşturacağımız katılımsız dosyasını çalıştırdıktan içindeki kurulum dosyalarını geçici olarak çıkaracağı dizindir. İsterseniz TempMode onay kutusunu işaretleyip Windows'un varsayılan geçici klasörüne ayrıştırtabilirsiniz. Başka bir konum seçmek isterseniz aşağıdaki resimdeki gibi bir evrensel değişken belirleyip yanına alt klasörler yazabilirsiniz.
Kişisel tercihim ya TempMode olur yada %Temp%\ProgramAdı şeklinde bir dizin. Bir konuma dosya(dil dosyası, ayar dosyası vs.) kopyalatmak için SFX oluşturuyorsanız diğer değişkenlerle işlem yapabilirsiniz.
GUI/Mısc Flags kısmına geçersek;
programda yandaki butona tıklayın. Aşağıdaki ayar penceresi çıkacak. Arayüzü Türkçe kullanıyorsanız herşey anlaşır bir şekilde çevrilmiştir. Seçimlerinizi yapın ve kaydedin. Sürekli aynı seçimlerle işlem yapmak için üstteki butonlardan kaydedebilirsiniz, kayıtlı ayarı yükleyebilirsiniz ya da silebilirisiniz.
Bunun dışında GUI/Mısc Flags 'in altındaki onay kutularını isteğinize göre işlem yapın. Ben bu kısımları değiştirmiyorum.
Adım-2
Kritik olmayan bir bölüme geçtik. Bu bölümde kurulum sırasında ekran gelebilecek(ayarladıklarınız) diyalog pencerelerinin bazı özelliklerini belirliyoruz. Arayüz türkçe olduğu için uzun uzun yazmaya gerek yok. Diğer adıam geçiyorm.
Adım-3
2.adımda bazı özellklerini belirlediğimiz diyalog pencerelerinin diğer özellikelrini de bu bölümde belirleyeceğiz. Alttaki Dene butonu ile yaptığımız değişiklikleri önizleme yapabiliriz.
 • BeginPrompt dosyayı çalıştırınca ilk gelecek diyalog penceresidir. Katılımsız yapmak için bu bölüme ihtiyacımız yok ama yinede açıkalyalım. Normal kurulum yaptırmak isterseniz kullanın. Buraya yazacağınız metin açılışta görünür. Ne yazabilirsiniz? Örneğin "Kuruluma hoşgeldiniz! freshdragon.blogspot.comDevam etmek istiyor musunuz?" gibi bir açılış diyalogu ya da bir uyarı mesajı olabilir.
 • ExtractPathText ayrıştırma dizinini seçerken görünen diyalog metnidir. Katılımsız yapmak için bu bölüme ihtiyacımız yok. "Kurulum dizinini seçiniz" gibi bir metin girebiliriz.
 • ExtractDialogText, katılımsız yaparken kulalnabileceğiniz bir bölüm ama şart değil. Ben tercih ediyorum genelde. Dosyaları çıkarırken ilerleme çubuğunun üstünde yazacak metindir.
 • CancelPrompt, işlemi iptal ettiğinizde görünen metindir.
 • FinishMessage, kurulum tamamlandıktan sonra görünecek diyalog mesajıdır. Bu bölümüde katılımsız yaparken farklı bir şekilde kullanıyorum. Ayrıntısını sonraki adımlarda anlatacağım.
 • HelpText, bu bölümü hiç kullanmadım ama sanrım dosyayı yardım diyalogu için belirlediğimiz bir parametreyle çalıştırdığımızda ya da SFX modülünde yardım için bir buton varsa butona yıkladığımızda çıkacak yardım diyalogunda yazacak metin burası oluyor.
Dene butonuna tıklayıp nasıl bir pencere çıkacağını görebilirsiniz.
Adım-4
İşte bizim için en önemli kısma geldik. Bu bölümde arşivde bulunan ve çalışacak olan dosyalar için yapacağımız ayarları belirleyeceğiz.
butonuna tıklayıp ilk dosyamızı ve ayarlarını belirleyelim. Çalıştıracağımız dosyayı ve parametresini ayrıca bazı öneklerle farklı davranmasını sağlayabiliriz.
Sizin RunProgram komutu ile çalıştırmanız yeterli diğerleri de aşağı yukarı aynı işleri yapacaktır. 7zip komutlarını biliyorsanız diğerleri ekstra işlemler yapmanızı sağlayabilir. Ben temel düzeyde anlatıyorum. Meraklısı araştırıp onları da kullanabilir. Dosya bölümüne arşivdeki çalışacak dosyanın tam adını(uzantısıyla beraber) girin. Komutlar kısmına ise parametreleri giriyoruz. Şimdi biraz daha ayrıntıya girelim çünkü sorulan bir şey var orasını anlatmam için Önek bölümünden de bahsetmem gerek.
butonuna tıklayın. Aşağıdaki pencere gelecek. Şimdi tek tek açıklayalım.
 • delX, bu öneki hiç kullanmadım. Oluşturulan dosyayı parametre ile çalıştırma desteği verdiysek(yardım dosyasında ayrıntısı var) verilen parametreye göre delX öneki farklı silme işlemleri yapıyor.
 • fmX, bu öneki ara sıra kullanıyorum. Amaç bir önceki adımdaki FinishMesage diyaloğunun gösterim süresi sonunda kapanmasıdır. Gösterim süresini fmX seçeneğini hemen yanındaki yerden belirleyebilirsiniz. bu değer saniye olarak geriye doğru sayım yapar ve kapanır. Ben bu kısmı "Kurulum Tamamlandı" mesajını göstermek için kullanıyorum.
 • schX, kısa yollarla ilgili bir önek kullandığım bir önek değil. İsteyen yardım dosyasından öğrenebilir.
 • hidcon, bir komut istemcisi(cmd) dosyası çalıştırdığınızda komut istemcisi penceresini gizlemek için.
 • nowait, forcewait ve waitall kurulum sırasını bekleyip beklememe le ilgili seçenekler ben hiç kullanmadım. Ayrıntıları yardım dosyasında İngilizce ve Rusça var. İhtiyaç duymadığımdan araştırmadım.
 • x64 ve x86, seçenekleri işte sorulan kısım burası. Tek pakette sisteme uygun dosyayı çalıştırma işlemini bu seçeneklerle yapıyoruz. Birini seçersek diğerinin işareti kalkar. Yalnız x64 işletim sisteminde çalışacak bir program ekliyorsak bunu seçmemiz gerekir. Genellikle x86 işletim sisteminde çalışan bir program x64 te de çalışır, tersi olmaz. x64 ve x86 seçimini yapmazsanız her sistemde çalışır. x86 için sorun olmaz yani hiçbirini işaretlemesek te olur ama x64 yalnız x64 te çalışacağından işaretleme yapmanız gerekir. Yalnız x86 işletim sisteminde çalışan bir program var mı bilmiyorum Tabi program özel olarak x64 te çalışmayacak bir şekilde ayarlandıysa başka o zaman işaretlersiniz.
Şimdi küçük bir püf noktası vereyim. Bazı programların parametrelerinde " işareti olur ve bu tür parametreleri Komutlar kısmına yazmak sorun çıkarabilir. Çünkü yapılandırma dosyasında her veri "" içerisine yazılır. Örnek vermek gerekirse Windos Media Player Plugin için parametre;
/Q /C:"msiexec /I ffplugin.msi /quiet" şeklindedir ve doğrudan bu şekilde yazmak sorun çıkarabilir. " işareti yerine \" işaretini yazmamız gerekir(2.). Bunun gibi ekstra diğer işaretler.
 1. \\ = \
 2. \" = "
 3. \n = Yeni satır
 4. \t = Tab
Bu şekilde çalıştıracağımız tüm dosyalar için bu işlemleri yapıyoruz.Dosyalar listedeki sıraya göre çalışır.
Ayrıca listeden seçim yapıp;
butonu ile düzenleme yapabilirsiniz.
butonu ile seçimi kaldırabilirsiniz.

butonu ile tüm listeyi kaldırabilirsiniz.
butonu ile seçimi bir üst sıraya taşıyabilirsiniz.
butonu ile seçimi bir alt sıraya taşıyabilirsiniz.


Adım-5
Bu adımda kurulum sonrası silinecek dosyaları/klasörleri belirleyebilirsiniz.
Adım-6
Bu adımda kurulum sonunda oluşturulacak kısa yolları belirliyoruz. Kısa yolun nerede, hangi kullanıcı için oluşturulacağı, açıklaması, kısa yol tuşu, simgesi vs.. gibi ayrıntıları var.
Adım-7
Ortam Ayarında amaç, bazı sabit değerler oluşturarak pencerelerde veya komutlarda bu sabitleri ortak olarak kullanmaktır. SFX modülüne göre de sabitler olabilir. Kullandığım bir bölüm değil. Çok ayrıntılı bir kurulum hazırlıyorsanız gerekebilir.
Adım-8
Bu bölümde yaptığımız ayarların bir özeti görebilirsiniz, yapılandırma dosyasının içeriğidir.
Adım-9
Son adımımız SFX oluşturma işlemi. Eğer daha önceden hazırlayıp kaydettiğiniz bir yapılandırma dosyanız varsa önceki 8 adımı zaten yapmışsınız demektir seçip kullanabilirsiniz. Yalnız arşiv dosyasını oluşturmanız yeter. Bunun dışında tek yapmanız gereken sürüm değerini değiştirmek olabilir.
Çalıştırılacak dosyaları 7z biçiminde arşivleyip 7z Arşivi kısmından gösterin.
Dışarıdan özelleştirilmiş bir SFX modülü kullanacaksanız SFX Modülü kısmından gösterin.
SFX Dizini oluşturulacak olan dosyanın yeridir.
SFX Simgesi oluşturulacak olan dosyanın simgesidir.
SFX Seçenekleri butonuna tıklayıp bazı ayarları yapabilirsiniz.
UPX ile sıkıştırarak boyuttan tasarruf edebilirsiniz.(Bazen antivirüsler UPX ile sıkıştırılmış dosyalarda yanlış uyarı verebilmektedir.)
SFX Modülü olarak LZMA2 en iyi sıkıştırma algoritması olduğu söyleniyor. Ben katılımsız yaparken onu kullanıyorum. Eğer ayrıntılı bir kurulum hazırlıyorsanız Diyalog içeren SFX modülleri de var.
Sürüm Bilgisi Düzenle butonuna tıklayıp dosyamızın künyesini oluşturalım.
Boşlukları programa uygun şekilde doldurun.
File Version, Dosya Sürümü
Company Name, Şirket Adı
Comments, Yorumlar
File Description, Dosya Açıklaması
Product Version, Ürün sürümü
Product Name, Ürün Adı
Legal Copyright, Yasal Telif Hakkı Sahibi
Legal Trademarks, Ticari Marka
...

Diğer tüm adımları hallettiyseniz SFX Yap butonuna tıklayabilirsiniz. SFX Dizininde dosya oluşacaktır.
Yaptığınız katılımsızların yapılandırma dosyalarını kaydetmenizi öneririm. Daha sonra kolayca yeni sürümde kullanabilirsiniz. Ayrıca Ön ayarlarda oluşturabilirsiniz.

 • 7-zip SFX bazı ipuçları
#.reg dosyası kullanmadan Kayıt Defteri girdisi eklemek(ve diğer işlemler)
Daha önce RunProgram="regedit.exe /s dosya.reg" komutu ile bu işlemi yapabiliyorduk şimdi fazladan bir dosyaya ihtiyaç duymadan bunu nasıl gerçekleştirebileceğimizi görelim. Komut istemci komutları bize yardımcı olacak.
Örnek verelim.(Silverlight güncelleme kapatma reg kaydı)
RunProgram="hidcon:x64:cmd /c REG ADD \"HKLM\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Silverlight\" /v UpdateMode /t REG_DWORD /d 0x00000002 /f"
RunProgram="hidcon:x86:cmd /c REG ADD \"HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Silverlight\" /v UpdateMode /t REG_DWORD /d 0x00000002 /f"
kalın yazılmış yerlerin ne anlama geldiğini komut istemcisinden(Çalıştır'a cmd yazabilirsiniz) REG ADD /? komutunu göndererek öğrenebilirsiniz.
Küçük bir ipucu daha verelim. Örneğin değer adı boşsa komut şeklimiz şu şekilde olur.(Adobe Shockwave Player Güncelleme engelleme reg kaydı)
RunProgram="hidcon:cmd /c REG ADD \"HKCU\SOFTWARE\AppDataLow\Software\Adobe\Shockwave 12\AutoUpdate\" /ve /t REG_SZ /d n /f"
kalın yazılmış yere dikkat edin değer boş.(Kayıt defterinde Varsayılan şeklinde görünür)
Diğer Kayıt defteri işlemleri için REG /? girebilirsiniz.
#Dosya Kopyalatma
Yine Komut istemcisinden yararlanacağız. Örnek verelim ve konuyu uzatmayalım.(Adobe Flash Player güncellemesini engellemek için kullandığımız mms.cfg dosyasını kopyalatırken)
RunProgram="hidcon:x86:cmd /c xcopy mms.cfg \"%WinDir%\\System32\\Macromed\\Flash\\\" /s /e /i /y /h /r /k"
RunProgram="hidcon:x64:cmd /c xcopy mms.cfg \"%WinDir%\\SysWow64\\Macromed\\Flash\\\" /s /e /i /y /h /r /k"
SFX hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için yardım dosyalarını(İngilizce yada Rusça biliyorsanız) kullanabilirsiniz. Bunun dışında internette anlatımlarda Türkçe olarak ta bulabilirsiniz. Google Amcaya sormanız yeterli.
Temel düzeyde anlatacağım demiştim ama baya ayrıntıya girdim ki uzun oldu. Genel anlamda katılımsız yapacak kadar bilginin verildiğini düşünüyorum. Programı Türkçe'ye çevirmiştim. Türkçe olması işinizi kolaylaştıracaktır. Umarım anlatım faydalı olmuştur. Kolay Gelsin!
 • Inno Setup
Inno Setup ile ilgili anlatımlara yavaş yavaş başlıyorum. Aslında bende yeni yeni öğreniyorum. Bu anlatımlar umarım deneyim kazandıkça zamanla güncellenecek. neyse fazla uzatmayalım. İlk konu başlığına geçelim.
#Inno Setup ile hazırlanmış programların ekstra parametrelerini bulma
Bu yöntem çoğu zaman işe yarar. Amacımız, orijinal dosyayı koruyarak varsayılanda istemediğimiz ayarlara sahip kurulumu birkaç parametre ile istediğimiz ayarlarla seçili hale getirilmesidir.
Anlatımı daha anlaşılır kılmak için örnek bir program üzerinden ilerleyeceğiz. İlk olarak InnoExtractor sisteminizde kurulu olsun. Örnek programımız ISOBuster!
Yeni yayınlanan Beta sürümü ele alıyorum. İstenmeyen içeriği ve istediğimizi gösterelim.
Şimdi orijinal kurulum dosyasını InnoExtractor ile açalım. Menü/Seçeneklerden "Sağ tuşa ekle" yaparsanız daha kolay olur.)
Resimde de görüldüğü gibi istenmeyen içeriği oluşturan dosyalar ve kurulum komut dosyası var. Bizim için önemli olan komut dosyası, diğer istenmeyen dosyalar kalsın amacımız onları kaldırmak değil çünkü orijinal dosyayı koruyacağız. Hedefimiz kurulum komut dosyasından yararlanarak gereksiz bileşenleri kurulmadan devre dışı bırakmak. Inno Setup kurulu ise komut dosyasına çift tıklayıp açalım. Ben iss uzantısını Inno Script Studio ile ilişkilendirdim. Inno Script Studio ile komut dosyasını inceleyeceğim.
İstediğimiz seçenekler genelde [Tasks] ve [Components] başlıklarında olur. Bu programda [Tasks] yani Görevler başlığından yararlanacağız. Komut dosyasının bir parçasını(işimize yarayacak kısmını) aşağıda gösteriyorum. Siz komut dosyasını açınca devamını görürsünüz.
[Tasks]
Name: "desktopicon"; ... ;Masaüstüne simge oluşturmak için bir görev oluşturulmuş.
Name: "quicklaunchicon"; ... ;Hızlı Başlat'a simge oluşturmak için bir görev oluşturulmuş.
Name: "quicklaunchicon"; ... ;Aynısı ama aslında satırın devamında ikisi de bir fonksiyona bağlanmış. Duruma göre seçiliyor.
Name: "installsfa"; ... ;İstenmeyen bileşen (ilk resimdeki Smart File Adviser programını kurmak seçeneği)
Name: "applicationlanguage";.. ;Programın arayüzü hangi dille açılsın seçeneği
Name: "findoptical"; ... ; Fazla uzatmadan bu ve alttaki satırlar ilk resimde alttaki iki seçenek
Name: "findoptical"; ...
Name: "findssm"; ...
Name: "findssm"; ...
İlk resimdeki istenen işaretlemeler [Tasks] başlığındaki seçenekler. Şimdi [Tasks] başlığından yararlanarak komut satırı parametremizi oluşturalım.
/TASKS="" bu kodumuz. Şimdi "" içini dolduralım.
İlk resimdeki "istenen" değerler için parametremiz şu şekli alacak.
/TASKS="desktopicon,quicklaunchicon,!installsfa,applicationlanguage,!findoptical,!findssm"
Farkettiyseniz istemediklerimizin başına ! ekledik. Mantık; istediklerimiz doğrudan yazılacak,istemediklerimizin başına ! eklenecek. Seçenekleri virgül ile ayırın.
Başka bir örnekte [Components] başlığı ile karşılaşırsanız işlemler [Tasks] ile aynıdır.
/COMPONENTS="" şeklinde parametrenizi oluşturabilirsiniz.Örneğin Flash Paketi AIO
Şimdi diğer bir ayrıntıya geçelim. Normal kurulumda ilk olarak bir kurulum dili seçme penceresi gelir. Şimdi bu pencereyi de atlatmak için ne yapacağımızı gösterelim. Komut dosyamızın sonuna doğru gidelim.
[Languages] başlığı kurulum dili seçme penceresinde bize sunulan dillerin yer aldığı kısım. 
[Languages]
Name: "en";
Name: "fr";
Name: "tr";
...
/LANG="tr" parametresini kullanırsak dil seçme penceresi çıkmadan Türkçe kurulum devam eder. Diğer diller için yalnız "" arasını değiştireceksiniz.
Toparlayacak olursak; Kurulum dosyasını,
/LANG="tr" /TASKS="desktopicon,quicklaunchicon,!installsfa,applicationlanguage,!findoptical,!findssm"
parametresi ile çalıştırdığımızda istediğimiz ayarlar seçili olarak gelir. Katılımsız kurdurmak için INNO Setup katılımsız kurulumları için standart olan /VERYSILENT /SUPPRESSMSGBOXES /NORESTART /SP-
parametresini de bu parametreye ekleyebilirsiniz.
Başta da söylediğim gibi mümkün olduğunca orijinal dosya üzerinden kurulumu gerçekleştirmek istiyorum ama orijinal kurulum dosyasını ayrıştırıp ayıkladıktan sonra tekrar paketlemek zorunda kalırsak ekstra bazı işlemler yapmak gerekebilir.
Yeniden paketlersek bazı avantajlarımız da olabilir. Örneğin normalde kurulumdan sonra eklenecek bir ayar, dil dosyası, lisans vs. pakete gömülebilir. O zaman PreCracked diye tabir edilen kurulum da hazırlayabiliriz. Katılımsız yapmak için sadece parametre ile çalıştırmak kalır.
 • Inno Script Studio
Türkçe çevirisini yaptım ilerde birazda ondan bahsedeceğim. Özellikle Inno Setup ile hazırlanmış programlardan gereksiz bileşen çıkarmayı/Lisans, ayar vs. eklemeyi anlatmayı düşünüyorum.
Yalnız biraz bekleyeceksiniz.

 • Smart Install Maker ile Yeniden Paketleme
Kolay arayüzü sayesinde kurulum oluşturma ya da yeniden paketleme işlemlerini kolaylaştıran Smart Install Maker kullanımını kendi tecrübelerim doğrultusunda anlatacağım. Türkçe desteği var onunla başlayalım bu işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
Program Kurulum ve Kaldırma başlığı ve alabaşlıkları altında ilerleyen adımlara sahip. Sırayla inceleyelim.
Genel; Bu bölümde paketlenecek dosyamız hakkında bazı bilgileri giriyoruz.
Örnek bir programı(içerisinde bol miktarda çöp barından KMPlayer) paketlemek üzere devam edelim. Video olarak eklenecek. Genel adımı gayet anlaşılır bir bölüm diğer bölümlere geçelim.
Sırayla gitmiyorum çünkü öncelikle göstermem gereken bir kısım var. Diyaloglar kısmında Genel sekmesinden Ürün Klasörü yani kurulumun yapılacağı konumun ayarını yapalım.
Tam Türkçe çevirisi yapılmamış ama kısaca aktarayım. Destination Path(Hedef Dizin), kurulum dizini görüldüğü gibi Program Files içerisinde ve Genel bölümünde belirlediğimiz Şirket ismi ile oluşturulan bir klasör.(C:\Program Files\The KMPlayer) Destination Path, ileriki adımlarda kullanacağımız %InstallPath% ifadesinin ta kendisi. Anlatımda sırayı bozmamın nedeni de bu ifade. Devam etmeden bu kısmı bilmemiz gerekiyordu. Şimdi önemli bir kısımdan devam edelim.
Dosyalar; Paket içerisindeki dosya ve klasörleri eklediğimiz bölüm. Resimdeki numaralandırmaya göre devam edin.
1 - Dosyaları eklemek için kullanacağımız buton: 1 ya da daha fazla dosyayı seçebilirsiniz.
Kaynak Dosya, seçeceğimiz dosyalar, Hedef yol seçtiğimiz dosyaların atılacağı konum(Az önce bahsettiğim %InstallPath%) Diğer seçeneklerde ise atılacak dosya halihazırda belirtilen konumda mevcutsa nasıl davranılacağını belirleme ve "Kaldır" ifadesi ise kurulumu daha sonra kaldırdığınızda bu dosyanın kaldırılma durumunu belirlemek için. Atılacak dosya kurulum kaldırıldıktan sonra gerekli değilse seçili olması önerilir.
2 - Klasör eklemek için kullanacağımız buton, Aynı dizinden klasör  ve dosyalar bir arada bulunuyorsa işimizi baya kolaylaştıracak. %InstallPath% olarak belirlediğimiz klasörü seçtiğimizde içerisindeki tüm dosya ve klasörleri(içindeki dosyalarla beraber) dahil eder.
Not: Yeniden paketleme yapıyorsanız; bu iki butonla ekleyeceğimiz dosya ve klasörleri yeniden paketleme dahil edebilmek için bu dosyaların nerede olduğunu bilmemiz gerekiyor. Hatta ilerideki bölümlerde göstereceğimiz kayıt defteri girdilerini de bilmemiz gerekiyor. Peki kurduğumuz programın nerelere dosya attığını ya da kayıt defterinde nereye giriş yaptığını bulalım. Farklı alternatifler var ama benim tercihim Uninstall Tool programının Kurulm İzleyici özelliği. Yeniden paketlenecek programı bu şekilde çalıştırdığınızda nereye dosya attığını kayıt defterinde ne değişiklik yaptığını rapor şeklinde size sunuyor. Sizde bu bilgileri kullanıp dosya, klasör ve kayıt defteri girişlerinin konumunu bulabiliyorsunuz.
3 - Listeye eklenen öğelerden son seçileni klonlar(aynısından bir tane daha ekler)
4 - Seçilen öğenin seçeneklerini düzenleme penceresini açar.
5 - Seçilen öğe(leri) siler.
6 - Seçilen öğe(ler)in sırasını değiştirir.
Gereksinimler bölümüne geçersek, oluşturacağımız kurulumun hangi işletim sistemleri ile çalışacağını, Yönetici hakları isteme durumunu, kuruluma geçmeden önce .Net Framework'un kurulu olma durumunu denetleme ve çalışan bir uygulamayı sonlandırma gibi seçenekleri, kısaca kuruluma devam edebilmenin ön şartlarını belirliyoruz. Özellikle Windows 8/8.1 için Yönetici hakları ile ilgili kısmı işaretlemenizi öneririm.
Diyaloglar kısmına daha önce giriş yapmıştım şimdi diğer ayrıntılara bakalım. Bu bölümde kurulum ve aşamalarındaki pencereler ile ilgili seçenekler mevcut. Türkçe olduğundan anlaşılırlığının yeterli olduğunu düşünüyorum. Eklemem gereken tek şey eğer normal bir kurulum yerine hiç bir kurulum aşaması çıkmadan katılımsız olarak kurulmasını istiyorsanız Sessiz Kurulum'u işaretlemeniz yeterli.
Arayüz kısmında kurulum penceresinin görünümü ile ilgili ayarlar mevcut. Kurulum/Kaldırma simgesi, Kurulum dili ve diğer pencere görünümü ile ilgili seçenekleri belirleyebilirsiniz.
Kısayollar bölümünde;
Start menu(Başlat Menüsü) içinde oluşturulacak kısayolların belirli bir kullanıcı(User menu) için mi yoksa ortak bir kısayol(Common menu) mu olacağını seçiyoruz. Ekle butonundan çıkan pencereden kısayolun konumunu, adını hangi dosyayı çalıştıracağını(parametre ile çalıştırma seçeneği dahi var.), başlama konumu, simge vs. hepsini belirleyebiliriz. Çalıştıracağı dosyayı kendi içinden seçebiliyoruz.

butonu ile.Kayıt Defteri bölümü dosya ekleme kısmından sonraki en önemli bölüm. Buradan elle giriş yapabileceğimiz gibi reg uzantılı girdi dosyalarını da ekleyebilirsiniz.(Dahil Et... butonu) Alttaki seçeneklerin de işaretli kalması önerilir.
Klonlama, düzenleme, silme ve sıralama butonları kullanabileceğiniz diğer butonlar.
Komutlar bölümü sık kullanılabilecek diğer bir bölüm. Özellikle kurulum sonunda bir uygulama çalıştıracaksanız.
Ekleme butonuna tıkladığınızda yukarıdaki pencere çıkar. Pakete dahil ettiğiniz bir dosyayı seçin ve gerekiyorsa parametresini de girin. çalışma şekli, çalıştırma zamanı ve çalıştırılacak dosyanın işleminin bitmesini bekleme gibi seçenekler mevcut.
INI Dosyaları; genellikle ayarların tutulduğu ini dosyaları oluşturmak için bir bölüm.
Activex, Fonts diğer ekleme başlıkları.
Kaldır Üst başlığı Kurulum başlığındaki işlemlerin benzeri seçeneklerin olduğu bölüm..
Tüm ayarları girdikten sonra;
butonu ile paketi oluşturalım.
KMPlayer Yeniden Paketleme (Video)
Bu video ile hem smart Install Maker kullanımını hemde KMPlayer temiz paketleme için bazı ayrıntıları gösterdim. Umarım anlaşılır olmuştur.
https://www.mediafire.com/?27dbilp2iqnr1k8
---------------------------------------------------------------------
Diğer Yöntemler Zamanla Eklenecek....

69 yorum:

 1. çok güzel paylaşımlar yapıyorsunuz devamını sabırsızlıkla bekliyoruz teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. hocam sonraki anlatımı smart install maker ile yaparmısınız rica etsem nette bazı sitelerde yapmışlar anlatım ama sizin anlatımınızı tutmaz crack serial nasıl girdirilir bu konuda detaylı bir anlatım mevcut değil bu konuda bizleri aydınlatırsanız teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. Hocam,ben bilmeden bir hatamı yaptım yorumumu göremiyorum ?
  Refikilhan

  YanıtlaSil
 4. Hocam, sanırım 25 veya 26 aralıktı, buraya yorum yazmıştım,fakat profilden google hesabını seçtim anonim seçmek gerekiyormuş sonradan anladım(Sebep o olabilirmi?) daha sonraki gün baktığımda yorumumu göremedim...Telaşım sadece,acaba hocama karşı bilmeden bir hatamı yaptım endişesi oldu.
  Saygılarımla...
  Refikilhan

  YanıtlaSil
 5. Dragon Hocam birde autoitle anlatsak bunu şahsen autoitle çok denedim boyutu yükseliyor...

  YanıtlaSil
 6. hangisini autoitle anlatacağım.Her program için ayrı script yazılıyor.

  YanıtlaSil
 7. Adobe Reader'i hocam.Onu kasdetmiştim kusura bakmayın..

  YanıtlaSil
 8. merhaba bi sorum olacak tı katılımsız bi programı düzenleyebilirmiyiz yani içindeki script leri çıkarabilirmiyiz teşekkürler

  YanıtlaSil
 9. WinRAR ya da 7-Zip ise çok basit. Autoitle yapılmışsa ve yapan kişi obfuscator veya benzeri bir araçla scripti şifrelememişse o da olabilir. Şifrelese de yapılabiliyormuş. Bendeki scriptleri istersen paylaşırım sır değil yani. İlgin varsa paylaşırız.

  YanıtlaSil
 10. tesekkür ederim benim elimde script var sadece yapılan katılımsızı nasıl düzenleneceğinle ilgili örnek verırseniz yapılısını anlatabilirseniz memnun olurum

  YanıtlaSil
 11. bide bu şifrelemeyi nasıl yaparım daha yeniyim öğrenmek içn soruyorum k.bakmayın

  YanıtlaSil
 12. parametresi yoksa nasıl yapcaz

  YanıtlaSil
 13. Farklı yöntemler deneyeceksiniz. Yeniden paketleme ya da autoit ile pencere takibi vs. yapabilirsiniz. Programa göre yöntem değişir. Hangi programda hangi yöntem derseniz deneyerek tecrübe kazanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 14. autoitle pencere nasıl izlicezki

  YanıtlaSil
 15. Autoit yardım dosyasından WinWaitActive komutuna bak. Pencereyi gizlemek için daha doğrusu görünürlüğünü de WinSetTrans komutu ile şeffaf hale getirerek yapabilirsin ya da WinMove komutu ile pencereyi ekran dışına taşı hiç görünmesin. Yardım dosyasında herşey mevcut sadece biraz zaman ayırıp uğraşmak gerekiyor. Ben öyle öğreniyorum. Programın forumundan da faydalanabilirsin.

  YanıtlaSil
 16. Ellerinize Sağlık yazılar gayet açıklayıcı olmuş...Sizden bir ricam olacak,Uzun zamandır Sizin hazırladığınız kurulum paketleri gibi Sistem Mimarisine göre 64Bit Veya 32Bit içinde olduğu tek paket hazırlamaya çalışıyorum...internette tam bir yöntemi bulamadım..Lütfen yardımcı olabilirmisiniz...

  YanıtlaSil
 17. Benim yaptığım yöntemler şu şekilde;
  7zip ile katılımsız yapıyorsam yapılandırma dosyasında çalıştıracağım dosyanın x86 damı x64 te mi çalışacağını belirleyip komutu ona göre ayarlıyorum. Örneğin;
  RunProgram="K-Lite_Codec_Pack_955_Mega.exe /VERYSILENT /SUPPRESSMSGBOXES /NORESTART /SP-"
  RunProgram="x64:K-Lite_Codec_Pack_955_x64.exe /VERYSILENT /SUPPRESSMSGBOXES /NORESTART /SP-"
  Bu komutların ilk satırında x86 yada x64 ibaresi yok bu durumda her ikisi içinde çalışır x86:.. deseydim sadece x86 yani 32 bit sistemelrde çalışacaktı. Komutun 2. satırında da olduğu gibi x64: ibaresi komutun eğer sistem 64 bitse çalışacağını aksi takdirde atlanacağını belirtir. sistem uygun kurulumu 7-ziple katılımsız yapımı yönteminde bu şekilde yapıyorum.
  Diğer bir yöntem Autoit ile katılımsız yapımında komutlarımız aşağıdaki gibi.
  ...
  If @OSArch = "X64" Then
  ;x64
  FileMove(@TempDir & "\k64.tmp",@TempDir & "\klt64.exe" ,1)
  ShellExecuteWait(@TempDir & "\klt64.exe",$parameter,@TempDir,"open",@SW_HIDE)
  Else
  ;x86
  FileMove(@TempDir & "\k86.tmp",@TempDir & "\klt86.exe" ,1)
  ShellExecuteWait(@TempDir & "\klt86.exe",$parameter,@TempDir,"open",@SW_HIDE)
  EndIf
  ...

  Kısacası sistemin 32 bit mi 64 bit mi olduğunu komutlarla algılayıp uygun dosyayı çalıştırıyor, uygun olmayanı atlıyor.

  YanıtlaSil
 18. 7Zip ile yapmak istersen komutları elle yazmak yerine bir program yardımıyla yapabilirsin. Önerebileceğim program burada
  http://sourceforge.net/projects/s-zipsfxbuilder/
  Oldukça güzel bir program 7zip SFX işlemini 7Zip'intüm komutlarını kullanabilecek şekilde ayarlanmış. Ben bu programı kullanıyorum.Tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 19. Cevap için çok teşekkürler...Verdiğiniz kodları Hemen deneyeceğim... Bu arada bende bu 7zipsfxbuilder programını indirmiştim tesadüf olmuş..Yanlız müsait olduğunuzda adım adım bir örnek yapabilirseniz daha faydalı olur..Çünkü internette çok aradım düzgün bir bilgi bulamadım...Belki başka arkadaşlarada faydalı olur..iyi çalışmalar..

  YanıtlaSil
 20. Yakında askere gideceğim o zamana kadar yapabilir miyim bilmiyorum ama program için Türkçe dil dosyası hazırladım. Bu işinizi baya kolaylaştıracaktır. Lang klasörüne atıp programdan dili seçin.
  http://www.mediafire.com/?6obgj729no9byxa

  YanıtlaSil
 21. Hayırlı teskereler...İlginiz için teşekkürler...iyi çalışmalar...

  YanıtlaSil
 22. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 23. winrar sfx yöntemi ile kurulumun sonunda nasıl ses çalabiliriz veya mesaj kutusu nasıl gösterebiliriz?

  YanıtlaSil
 24. @Batuhan Demir
  Winrar la doğrudan yapamayız ama ses dosyasını ve ufak bir autoit çalışmasıyla winrar sfx ile dosyalar kurulduktan sonra autoit çalışmasını çalıştırırsın. bir örnek hazırlıyorum.

  Winrar da sfx komut kısmına
  Setup=dosya_kur.exe /s
  Setup=crack.exe
  Setup=bilgilendirme.exe 0 ses.wav
  Setup=bilgilendirme.exe 1 5 "Başlık" "Mesaj"

  Açıklama
  İlk 2 satır senin kurduracağın programla ilgili ben rasgele yazdım bu kısımda istediğin gibi satır ekleyip çıkarabilirsin.
  Son 2 satır ekteki dosyayı örnekteki gibi parametre ile çalıştırınca
  bilgilendirme.exe 0 ses.wav , burada bilgilendirme.exe ekteki dosya, 0 ses çalınacağını belirtmek için, ses.wav çalınacak ses dosyası(bilgilendirme.exe ile aynı yerde olmalı)
  bilgilendirme.exe 1 5 "Başlık" "Mesaj" , burada 1 traytip (mesaj kutusu), 5 gösterilme süresi, "Mesaj" Tarytip başlığı, "Mesaj" Görünecek mesaj.
  hızlı bir şekilde böyle hazırladım geliştirilebilir. autoit dosyasını da veriyorum. Son 2 satırdan birini kullanırsın.
  Sadece parametreyle çalışır.

  Ekler
  Ses+Traytip komut satırı.au3
  http://www.solidfiles.com/d/b32eb3207e/
  bilgilendirme.rar
  http://www.solidfiles.com/d/71e5b48753/

  YanıtlaSil
 25. @Dragon
  denedim sorunsuz çalıştı. ilginiz için çok teşekkürler.
  bu arada sormak istediğim bir şey daha var. katılımsız parametresi olmayan programları repack yaptığımda boyutu çok büyüyor. örneğin google chrome 30 mb iken, repack yaptıktan sonra 100 mb oluyor. sebebi ne olabilir?

  YanıtlaSil
 26. orijinal kurulum dosyasını üreticisi farklı bir şekilde sıkıştırıyor olabilir yada kurulum sırasında ek dosyaları netten indiriyor olabilir.
  Google Chrome repack yapmak yerine parametreyle kurdurabilirsin. Eklenti filan ekleorum diyorsan eklentileri kopyalatırsın sadece.

  YanıtlaSil
 27. sadece ana sayfayı google.com olarak değiştirmek istemiştim ama neden boyutunun bu kadar büyüdüğünü anlamadım.
  dediğiniz gibi yaptım. tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
 28. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 29. Adobe Reader'ın katılımsız yapımında başlangıçtaki otomatik başlamayı kapatma ve güncellemenin kapatılması hakkındaki bilgiyi konu anlatımına ekleyebilirsen çok mutlu olurum

  YanıtlaSil
 30. İstediğin bilgiyi ekledim. Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 31. Bu güzel ve ayrıntılı anlatımların için teşekkürler Dragon burada anlatınlarla autoit'e adım attım ve CCleaner programının 4.07 versiyonunu autoit ile katılımsız yapma denemelerine başladım takii fotoğrafta ki noktaya gelinceye kadar
  http://m1311.hizliresim.com/1h/q/us9fk.jpg
  resimdende anlaşılacağı gibi ccleaner google chrome'u kurmak istiyor ama ben bunu kurdurmak istemiyorum ama autoit window tool bu tıklamaları görmüyor "Internet Explorer_Server" olarak görünüyor ve UnCheck yapamıyorum bu konuda yardımcı olabilirsen çok sevinirim
  Birde aynı şekilde Aimp v3.55 programınıda denedim ama daha ilk sayfada dil seçiminde yine autoit "Ok" butonunu ve daha sonra çıkan "Devam,İleri vb." butonları görmüyor acaba autoit da başka komutla mı yapılıyor merak ettim teşekkürler Dragon :D

  YanıtlaSil
 32. http://freshdragon.blogspot.com/2012/05/ccleaner-tum-surumler-professional.html
  Bu adresteki katılımsız ile ilgili açıklamaları incelersen autoit'e gerek duymadan yapabilirsin.

  YanıtlaSil
 33. AIMP için parametre var zaten. İllede elle yaptırmak istiyorsan birazdan en son Aimp konusuna eklerim kodları.

  YanıtlaSil
 34. Dragon; 7zip SFX builder ile saatin yanında baloncuk şeklinde "kurulum tamamlandı" traytip mesajı çıkarmak istiyorum. Autoit ile bir traytip kodu oluşturdum ve compile ettim sorunsuz çalıştı yalnız 7zip SFX builder ile kurulumun sonuna ekledim ama kurulum sonunda "traytip.exe" bulunamadı şeklinde hata aldım. 7zip SFX builder ile nasıl baloncuk şeklinde traytip yapabilirim(Finishmessage şeklinde ekran ortasında çıkmasını istemiyorum) teşekkürler

  YanıtlaSil
 35. hazırladığın traytip exesi doğrudan çalıştırdığında düzgün çalışıyorsa, 7-zip SFX Builder ile çalıştırdığın dosyalar gibi sadece o dosyayı doğru yere eklemen ve çalıştırma komutunu yazman yeterli olacaktır.
  RunProgram="tarytip.exe" gibi dosya adında boşluk olmasın boşluk varsa da tırnak işaretlerini eklemen gerek.
  Traytip script dosyanı gönder bakıyım belki sorun ondadır.

  YanıtlaSil
 36. traytip.au3 dosyasını gönderdim Dragon içinde küçük bir soru da var bilgin olsun :D
  link : http://www.solidfiles.com/d/e603fa89b6/

  YanıtlaSil
 37. şu şekilde yap
  opt("TrayMenuMode", 1)
  TrayTip("Flash Paketi 15.01.2014", "Katılımsız Kurulum Tamamlandı!"&@CRLF&"2.satır", 4, 1)
  Sleep(4000)
  Exit
  Yukarda bununla ilgili anlatım vardı. Derlediğin dosyaya simge atadıysan Tarytip kodunun sonundaki 1 değerini 4 yaparsan o simge görünür. 4 sn gösterip kapanır.

  YanıtlaSil
 38. Emeğine ve ellerine sağlık Mehmet Ali, Öğretici ve Bilgilendirici anlatımın gerçekten çok güzel, adım adım, anlaşılır bir şekilde olmuş, çok teşekkürler saol

  YanıtlaSil
 39. Merhaba Dragon Yardımına İhtiyacım Var Ben Bu au3 Dosyasıyla Fareyeye tıklatamıyorum Setupu Hazırlıyorum Kodları Yazıyorum Ama Hata Alıyorum Yardımlarını Bekliyorum O Resimde Gösterdiğin Gibi Kodlarıda Birbirinden Çıkarıyorum.. Kodlarıda Yazıyorum..

  #RequireAdmin
  #Region
  #AutoIt3Wrapper_Outfile="C:\Users\Burk\Desktop\furkan winrar katılımsız.exe"
  #AutoIt3Wrapper_icon="C:\Users\Burk\Desktop\burak.ico"
  #AutoIt3Wrapper_Compression=4
  #AutoIt3Wrapper_Res_Description=
  #AutoIt3Wrapper_UseX64=n
  #AutoIt3Wrapper_Res_Field=ProductName|Silentall Install Maker
  #AutoIt3Wrapper_Res_Field=ProductVersion|1.0
  #AutoIt3Wrapper_Res_Fileversion=
  #AutoIt3Wrapper_Res_LegalCopyright=
  #AutoIt3Wrapper_Res_Language=
  #AutoIt3Wrapper_Res_Field=CompanyName|
  #EndRegion
  AutoItSetOption ("TrayMenuMode", 1)
  TraySetToolTip("Lütfen Bekleyin...")
  If UBound(ProcessList(@ScriptName)) > 2 Then
  MsgBox(16, "Kurulum Sırasında Hata !","Program Zaten Kuruluyor ! Kur Kapatılacak...", 5)
  Exit 0
  EndIf
  FileInstall("C:\Users\Burk\Desktop\asd\burak.exe",@AppDataCommonDir & "\Setup.exe")
  FileSetAttrib(@AppDataCommonDir & "\Setup.exe","+SH")
  BlockInput(1)
  run(@AppDataCommonDir & "\Setup.exe","")
  $pos=WinGetPos($title1)
  MouseClick("left", $pos[0]+365, $pos[1]+366)
  $pos=WinGetPos($title1)
  MouseClick("left", $pos[0]+49, $pos[1]+302)
  $pos=WinGetPos($title1)
  MouseClick("left", $pos[0]+367, $pos[1]+364)
  $pos=WinGetPos($title1)
  MouseClick("left", $pos[0]+367, $pos[1]+364)
  $pos=WinGetPos($title1)
  MouseClick("left", $pos[0]+367, $pos[1]+364)
  $pos=WinGetPos($title1)
  MouseClick("left", $pos[0]+367, $pos[1]+364)
  $pos=WinGetPos($title1)
  MouseClick("left", $pos[0]+367, $pos[1]+364)
  $pos=WinGetPos($title1)
  MouseClick("left", $pos[0]+366, $pos[1]+365)
  BlockInput(0)
  exit


  YanıtlaSil
 40. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 41. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 42. $title1 'i tanımlamamışsın. Bulamayınca hata veriyor.
  $title1="Pencere başlığı neyse onu yaz"

  YanıtlaSil
 43. dragon kusura bakma çok yazdım ama ben bu işi yapmak çok isitiyorum internetten büssürü kodlar buldum bizzat çalışıyomuş ama benim bilgisayarımda bişey olmuyor lütfen iletişime geçermisin benle yardımına ihtiyacım var teamviewerden felan

  YanıtlaSil
 44. şimdide bu hatay alıyorum http://i.hizliresim.com/3870aA.png
  kafayı yiycem mause değilde pencereye komut göndersem ? kodları denedim ama olmadı teamviewerden yardım edebilirmisin ?

  YanıtlaSil
 45. sen sanki ezbere yapıyorsun. kodların ne anlama geldiğini bilerek yapsana. pencereye komut gönderebilirsin, yukarıda anlatmıştım bunu. kafayı yiyecek birşey yok. Çok acele etme neyi ne için yaptığını öğrenirsen zor olmadığını görürsün. o resimde başta winrar ile ilgili birşey var sonra UltraISO yazıyor kopyala yapıştırla olmaz öğrenmen lazım önce. Resimdeki hatanın sebebi tırnak işaretlerini yazmamışsın. oraya konumunu almak istediğin pencerenin başlığını yazacaksın tırnak içinde tabi.

  YanıtlaSil
 46. haklısın dragon neyin ne olduğnu bilmiyorum bilsem sormam zatende ezberede yapmıyorum bilmediğim için başka yerlerden bakıyorum daha çok yeniyim ben o winrar yazan setupun adı farklı bi setup hazırlamıştım fark ettiyse winrara traytip eklemiştim çıkartma adıylada bişey değişeceğini zannetmiyorum ben tam yukardakileri anlıyamadım bişeyleri öğrenmek çok istiyorum ve dediğim gibi yeniyim yarıdmlarını bekliyorum benimle iletişime geçermisin yardım için ?

  YanıtlaSil
 47. tırnakları ekledim şimdide bu hatayı alıyorum http://i.hizliresim.com/vzpzEA.png
  buda tırnakları ekledikten sonraki au3 dosyam bu sefer hatam nerde ? http://i.hizliresim.com/1PgPyB.png

  YanıtlaSil
 48. Senden Bişey Rica Edicem Bana Bu Yaptığın Gom Playerin Veya Başka Programın Hem Mause Hemde Pencereye Komut Gönderen Bir Au3 Dosyasını Verebilirmisin Ben Ordan Kurcalıarak Öğrenerek Yapayım... Bu Arada Bana Ayırdığın Zaman İçin Ve İlgin İçin Teşekkür Ederim...

  YanıtlaSil
 49. GOMPlayer Autoit Script diye vermiştim zaten yukarda var. farketmedin sanırım o script dosyasını incele. idm nin anlatımı vardı.
  http://freshdragon.blogspot.com.tr/2013/10/autoitpencere-takibi-yontemi-ile-katlmsz.html
  autoIt'in yardım dosyası yeterli. Bende yardım dosyasından öğreniyorum çoğu şeyi.

  YanıtlaSil
 50. Evet Dragon İndirdim Au3 Dosyasını Gom Playerin Setupunuda İndirdim Ama Olmuyor Gene Olmuyor Setupu Çalıştırdığğımda Program Arka Planda Çalışıyor Altaki Simgesine Tıkladığımda Ekrana GElmiyor Öyle Donuyor Kalıyor Klavye Mausede Kilkitleniyor Kurulum Bitse Açılcakta kurulum öyle kalıyor internet download manageride denedim aynı şey bu sefer yicem kafayı acaba bilgisayarımdamı bi sorun var anlamıyorum senden son birşey istiyorum dragon bana çalışan kesin denediğin bir setupla au3 dosyası yani exe değil çevirmeden bir setupla au3 dosyasını winrarlıyıp upload edermisin artık onuda denicem çalışmassa bilgisayarımda bir sorun olduğnu düşünücem son isteğim herhangi bir setupu au3 dosyasıyla kesin çalışan upluad etmendir şimdiden teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
 51. onlar zaten kesin ve çalışan scriptler pencereler görünmesin diye pencereyi şeffaflaştırıp fare klavye yi kitliyor. Blockınput komutu ile şeffaf olmasını istemiyorsan baştaki $opacity değerini 5 değilde(2 de yazmış olabilirim) 255 yap.

  YanıtlaSil
 52. blockınput satırını da sil

  YanıtlaSil
 53. tamam şeffaflaf kalsın ama setup öyle hep bekliyor demek istediğim o kaç dakka bekledim elle kursam 2 dakka oluyor dediğim gibi senin hazırladığın o 2 dosyayı upload edersen çok sevinirim biryerde bir sıkıntı var ama çözemedim... blockınput komutunu biliyorum yukardada anlatmışsın işte kurulum ilerlemediği için açılmıyor klavyeyle mause demek istediğim o öyle donuyor kalıyor upload edersen çok sevinirim 2 dosyayı. Teşekkürler..

  YanıtlaSil
 54. Dragon Yardımlarını ßekliyorum ?

  YanıtlaSil
 55. Merhaba Dragon Ben Dün Gece Buy Sayfayı İyice Okudum Ve İşin Mantığını Anladım Haklıymışsın Ben Daha Önce Hep Ezbere Hep Kopyala Yapıştır Yapıyormuşum İşin Mantığını Anlayınca O Kadarda Zor Değilmiş Ben Hatalarımı Buldum Senin Yukardaki Paylaştığın Gomplayer.au3 Dosyasınında Bende Neden Çalışmadığını Buldum Yukardaki Gom Playerin Eski Sürümüne Ayitmiş Ben Yeni Sürüm İndirdim Tıklıyorum Olmuyor Çünkü O Dosyada AVG toolbar Diye Onay Kutusunun Tikini Kaldırmak İçin Komut Verilmiş Benim İndirdiğimde AVG Toolbar Yok Ve Baştaki Yazı Farklı O Yüzden İlerlemiyormuş Dosyayı Editledim Ve Çalıştığını Görünce Çok Sevindim Dün Gece Sabaha Kadar Kodlar Hazırladım Ve Birçok Programı Katılımsız Yaptım Ama Tek Bir Sorunum Var Onay Kutularına Tikini Kaldıramıyorum Nedenini Bİlmiyorum Program İle Onay Kutusunun İd Sini Aldım Button5 Yazdığım Komut Şu Ama Olmuyor

  WinWaitActive($title1, $text2)

  ControlCommand($title1, $text2 , "Button5","UnCheck", "")

  $title1 ve $text 2 doğru komutlar ilk başta programın yukardaki adını kontrol ettiriyorum daha sonra gelen altaki yazıyı yani olmuyor bende maus ile tıklattırıyorum oluyor ama pencereyi taşıdığım zaman mause tıklattıramıyorum sıkıntı oluyor çalışmıyor farklı bi setupdada denedim ondada tıklattıramadım ben yanlış yapıyorum ama nerde bilmiyorum Birde Pencereyi Şeffaf Yapamıyorum Ama Taşıyabiliyorum
  $opacity = 1
  yapıyorum
  WinMove($title1, $text2,@DesktopWidth,10)
  komutunu yazınca pencereyi taşıyor hiç taşımadan şeffaf yapamıyormuyuz bundan sonraki komutlarda
  WinSetTrans($title1, $text2, $opacity)
  diye yazıyorum olmuyor bunlar aslında pek önemli değilde sadece merak ediyorum işte öğrenmek istiyorum
  bide sana asıl sormak istediğim birşey var bu autoit ile dosya varlığını nasıl kontrol ettirebilirim mesela şöyle bişey hazırlıcam
  bendeki program bilgisayarda kurulu ise yani programın dosyasını autoit e kontrol ettircem eğer varsa msgbox ile uyarı verdirttircem "program bilgisayarınızda zaten kurulu lütfen kaldırıp tekrar deneyin" diye bir uyarı
  birde sana son bir sorum var
  "http://i.hizliresim.com/V2yDQP.png"
  bu resimdekini nasıl yapıyorlar adı nedir traytip değil bir türlü bulamadım onu ben nasıl yaparım birde en önemlisi o yazıyı programın kurulumu bitene kadar nasıl o köşede tutarım yani demek istediğim traytip felan belli bir saniye ile duruyor benim amacım o saatin üstündeki resimdeki yazıyı program kurulumu bitene kadar o altaki köşede tutmak bu mümkünmüdür ?
  biliyorum çok yazdım çok soru soruyorum ama kusura bakma öğrenmek istiyorum birşeyleri yapmak istiyorum cevapların içinde şimdiden teşekkür ediyorum iyi günler..

  YanıtlaSil
 56. Iyı Gnler. Bn Nokia PC Suite v7 sürümünü autoıtle ussf parametresi kullanarak katılımsız yapmak istiyorum. Bunun için programın paremetresine ihtiyacom var. Parametresini verebilir misiniz?

  YanıtlaSil
 57. http://nds1.nokia.com/files/support/global/phones/software/Nokia_PC_Suite_installation_eng.pdf

  YanıtlaSil
 58. Bn Sadece AutoIt ve Paremetre Kullanarak Tam Katılımsız Yapmak İstiyorum. Tam Katılımsız İçin Kullandığım Paremetre Aşağıdaki Gibi. Kullanığım paremetre Katılımsız Yapmadı. Tam Katılımsız İçin gerekli Paremetreyi Yazar Mısınız?

  #RequireAdmin
  FileInstall("Kur.exe", @TempDir & "\Kur.exe", 1)
  ShellExecuteWait(@TempDir & "\Kur.exe", "option= \S SILENT = 1" , @SW_HIDE)
  FileDelete(@TempDir & "\Kur.exe")
  TrayTip("Nokia PC Suite 7.1.180.94 Final", "Kurulumu Tamamlandı!", 30, 4)
  Sleep(5000)

  YanıtlaSil
 59. Kendi bilgisayarımdan uzaktayım. Şuanda deneme şansım yok. Daha sonra deneyince tam sonuç verebilirim. Aşağıadaki bağlantıda işine yarayabilecek birşeyler olduğunu düşünüyorum.
  http://www.itninja.com/software/nokia/pc-suite/7-18

  YanıtlaSil
 60. 7zip SFX maker ile ilgili üç sorum var. Cevaplayabilirsen çok sevinirim.

  1) Yukarıdaki anlatımlarda dosya kopyalamayı anlatmışsın. Peki klasör kopyalama nasıl yapılabilir?
  2) Klasör silme işlemi nasıl yapılır?
  3) Dosya silme işlemi nasıl yapılır?

  Bunları da öğrenirsem bir sorunum kalmayacak. Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 61. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 62. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 63. aynı komutu klasör için de kullanabilirsin. Orada yapılan işlem komut istemcisine komut göndermek, doğrudan 7zip ile ilgili değil. Yardımcı bir yöntem. Ayrıntılarına xcopy /? ve silme işlemi için del /? komutunu komut istemcisine girerek öğrenebilirsin.

  YanıtlaSil
 64. Selamun aleyüm ben Autoit'i yeni öğrenmeye başladım yukarıdaki anlatımlar bana karışık geldi internet download manager parametresi yok bu programın video anlatımını en temelden alarak anlatabilir misiniz?

  Not:Konudaki linklerin hepsi silinmiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog içinde arama yapın. IDM kendi konusunda kodlar vardı. Onlar yardımcı olacaktır. Video için maalesef zamanım yok.

   Sil
 65. Konusunda değilmiş yanlış hatırlıyormuşum. Burada örnek var.
  http://freshdragon.blogspot.com.tr/2013/10/autoitpencere-takibi-yontemi-ile-katlmsz.html

  YanıtlaSil
 66. parametre var ve parametre yok tan tam olarak kasıt nedir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılımsız yapılacak program kurulum dosyası için üreticisi veya orijinal paketleme yönteminin bir katılımsız kurulum parametresine sahip olup olmaması demek. Parametre varsa doğrudan katılımsız yapılabilir. Yoksa anlatılanlar gibi farklı yöntemler uygulanır.

   Sil

Yorum yazarken düzgün bir Türkçe kullanmaya özen gösteriniz.
Sorularınızı ilgili konuda ya da İletişim kısmından sorunuz.